Frysztak - Maraton Zumby 17.02.br. (Nasz Patronat Medialny)

Z przyjemnością informujemy, że kolejny "Maraton Zumby " we Frysztaku  odbył się zgodnie z planem w sobotę (17.01. br) przy rekordowej frekwencji i rekordowym zainteresowaniu. Oczywiście wielu mo...

Felietonik: na Piątek "AKCJA WSPÓŁCZUCIA"

Moja wiara w uczciwe głosowanie w naszej "Lutowej sondzie" w sprawie nazwy nowego ronda (100-lecia Niepodległości) mocno się zachwiała. A powodem tego jest informacja która dotarła do naszej Redakcji,...

Sędziszów- Weź udział w Biegu WEŹ UDZIAŁ W BIEGU "TROPEM WILCZYM"

Do 27 lutego br. mogą zgłaszać się wszyscy, którzy chcą wziąć udział w Biegu Tropem Wilczym. Kolejna VI edycja tego biegu odbędzie się 4 marca 2018 r. o godz. 12.00.

"ZAWSZE WIERNI III edycja" zmiana daty i miejsca

Starostwo Powiatowe  informuje o następujacych zmianach: ETAP POWIATOWY Turnieju ZAWSZE WIERNI odbędzie się dnia 2 marca 2018 r. (piątek) o godz. 10.00 w podziemiach Ratusza w Sędziszowie Młp. Fi...

Rzeszów- Konferencja ARiMR i Uniwersytetu Rzeszowskiego (29.01.br) (VIDEO)

"Małe gospodarstwa rolne- siłą rolnictwa" to hasło konferencji zorganizowanej wspólnie przez Uniwersytet Rzeszowski oraz Podkarpacki Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Byliśmy ...

 • Frysztak - Maraton Zumby 17.02.br. (Nasz Patronat Medialny)

  poniedziałek, 19 lutego 2018 13:39
 • Felietonik: na Piątek "AKCJA WSPÓŁCZUCIA"

  piątek, 16 lutego 2018 09:01
 • Sędziszów- Weź udział w Biegu WEŹ UDZIAŁ W BIEGU "TROPEM WILCZYM"

  czwartek, 15 lutego 2018 08:53
 • "ZAWSZE WIERNI III edycja" zmiana daty i miejsca

  środa, 14 lutego 2018 08:43
 • Rzeszów- Konferencja ARiMR i Uniwersytetu Rzeszowskiego (29.01.br) (VIDEO)

  wtorek, 13 lutego 2018 10:42
redaguj-z-nami-twojpowiat

Wasza opinia

Rondo im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Wyniki

Statystyki strony

Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości 

Historia

Ropczyce- rekonstrukcja Tarczy Legionów

 • PDF

Więcej…( na zdjęciu zrekonstruowana Tarcza Legionów na redakcyjnym biurku)     

             Ropczyce w roku 1916 należały do grona miast które czynnie wsparły rodzące się Legiony Polskie. Fizycznym wyrazem tego była decyzja z dnia 2 maja 1916 r.  Powiatowego Komitetu Narodowego w Ropczycach o ufundowaniu Tarczy Legionów Polskich. Wybrano Komitet na czele którego stanął Michał  Szybalski oraz ojcowie 12 legionistów z Ropczyc i okolic. Projekt tarczy wykonał Stefan Filipkiewicz z Krakowa, a wyrzeżbił ją w drewnie artysta krakowski Stręk (inf."Ropczyce Zarys dziejów"). 

Więcej…(wzór pieczęci używanej od roku 1915 przez Powiatowy Komitet Narodowy w Ropczycach) 

Niestety tarcza zaginęła w latach PRL-u. W roku 2016 Stowarzyszenie Regionalne Ziemi Ropczycko- Sędziszowskiej wystąpiło z inicjatywą odtworzenia tej tarczy w oparciu o zachowany rysunek. Projekt rekonstruowanej "Tarczy Legionów " opracował Stanisław Wójciak, a wykonanie zlecono znanemu rzeźbiarzowi Kazimierzowi Czapce z. Wolicy Ługowej k. Sędziszowa.

Tradycją lat walki o odzyskanie Niepodległości Ojczyzny było to, że tarcza ta uczestniczyła w uroczystościach religijno-patriotycznych organizowanych w regionie. Dlatego poświęcenie odtworzonej tarczy zaplanowano na dzień 11 listopada (br), na zakończenie nabożeństwa w intencji Ojczyzny. W ten sposób zostanie przypomniany ważny udział miasta i regionu w walce o Odrodzenie Wolnej Ojczyzny, w dniu inaugurującym rok 100 lecia Odzyskania Niepodległości.

Ropczyce- Rondo Karola Pośki ps. Koń

 • PDF

Więcej…Stowarzyszenie Regionalne Ziemi Ropczycko Sędziszowskiej na swoim Walnym Zebraniu w dniu 16 marca (br) z okazji 100 lecia urodzin Karola Pośki podjęło dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła przyznania tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia Regionalnego. Druga dotyczyła wniosku do Rady Miasta Ropczyce o nadanie imienia Karola Pośki jednemu z rond w centrum miasta. Wniosek ten został przyjęty i uchwałą Rady Miasta XL/374/17 (z dnia 30.03.2017 r.) imię to nadano rondu obok ZOZ ( skrzyżowanie ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego i ul.  St. Viscardiego). Realizacja tej uchwały poprzez stosowne oznaczenie trwała dość długo, bowiem okazło się, że pierwotna koncepcja, (oznaczenia kołowego) okazała się trudna do zrealizowania przez wykonawce. Wymagało to zmiany projektu graficznego i kolejnych uzgodnień, ale ostatecznie w dniu 11 października (br) oznaczenie zostało zamontowane na rondzie. Mamy nadzieję, że ta forma zostanie pozytywnie przyjęta przez społeczność Ropczyc i godnie będzie utrwalać pamięć tego zasłużonego dla tego miasta patrona ronda.
Z tej też okazji poniżej zamieszczamy krótki biogram Karola Pośki.

Cześć Ich Pamięci …

 • PDF

Więcej…W Pierwszą Sobotę Miesiąca 2 września w kościele pw. Św. Stanisława w Chmielowie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. Rocznicę Bombardowania Chmielowa. Wszystko rozpoczęło się nabożeństwem ku czci Matki Bożej w intencji ofiar tragicznych losów Chmielowa 2.09.1939 r.

Świadek Historii: Franciszek Batory (+ VIDEO)

 • PDF

Więcej…W ramach cyklu materiałów poświęconych ofiarom komunizmu z naszego regionu chcemy zaprezentować osobę Franciszka Batorego. Jest to brat Józefa Batorego z Weryni k. Kolbuszowej, członka IV Zarządu Głównego WiN, zamordowanego 1 marca 1951 w Warszawie. Pan Franciszek uczestniczył w procesie IV Zarządu na którym zostali skazani na śmierć i relacjonuje istotne aspekty tego wydarzenia. Zaproszony został do Zagorzyc, gdzie Gimnazjum nosi imię Karola Chmiela. Karol urodził się tu w Zagorzycach, i tu na miejscowym cmentarzu znajduje się jego symboliczny grób.
Szczególność zbrodni komunizmu, wyraża się także tym że do dziś trwają poszukiwania szczątków, tych i wielu innych wybitnych, żołnierzy AK, którzy kontynuowali walkę w strukturach WiN. Powoli przywracana jest ich pamięć. Dlatego należy odnotować że to Gimnazjum w Zagorzycach zorganizowało w dniu 28 kwietnia b.r. uroczystość, w ramach którego z młodzieżą spotkał się ten "świadek historii". Zobaczmy relacje z zarejestrowanej rozmowy z p. Franciszkiem i spotkania z młodzieżą.  https://youtu.be/l4TX5w6JRdcImię Pileckiego dla szkoły w Zwierniku k. Pilzna

 • PDF

Więcej…Zwiernik k. Pilzna. W dniu 26 maja miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej nadano imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Pilecki, syn patrona placówki. - Przez całą Polskę „wędruję” za moim ojcem, na szczęście nadal nadążam za nim. Zarówno podczas Mszy św, jak i tutaj, w Domu Kultury w Zwierniku zauważyłem, zaangażowanie, starania, aby rozsławiać imię W. Pileckiego. Jestem szczęśliwy, że dotarłem do Zwiernika i dziękuję wam wszystkim za inicjatywę oraz konsekwencję w działaniu, powiedział  Andrzej Pilecki, który otrzymał gromkie brawa od  wypełnionej po brzegi sali Domu Kultury.

Pustków - Obóz Śmierci:Żydów,Rosjan,Polaków,(po froncie Niemców)

 • PDF

Więcej…W dniu 26 kwietnia br. odbyły się coroczne uroczystości patriotyczno - religijne na Górze Śmierci w Pustkowie. Organizatorem uroczystości była Gmina Dębica, współorganizatorami byli m.in.: Powiat Dębicki, Powiat Ropczycko - Sędziszowski, Miasto Dębica, Gmina Ostrów.W ostatnich latach, (w ramach projektu, za niemieckie pieniądze) zrekonstruowany został fragment Obozu Śmierci Pustków, oraz wybudowane 14 stacji Drogi Męczeństwa i Pojednania.

Przypomnijmy podstawowe fakty dotyczące tego miejsca zagłady. Ofiarami tej zbrodni Niemieckiej byli: jeńcy: francuscy (w 1940 r. istniał obóz jeńców francuskich), radzieccy (1941 - 1942), Żydzi (obóz jeńców żydowskich istniał w latach 1940 - 1944), oraz Polacy. Z powodu nieludzkiego traktowania, mrozu, głodu i choroby więźniowie masowo umierali lub zostali zamordowani. Szacuje się, że zginęło lub zostało zamordowanych ok. 15 tys. więźniów: 7500 Żydów, 5000 Rosjan oraz 2500 Polaków. Egzekucje i palenie zwłok dokonywano na pobliskim wzgórzu - "Górze śmierci". W roku 1944, po zajęciu tych terenów przez Armie Czerwoną,obiekty przejęło NKWD,a w obozie tym umieszczono jeńców Niemieckich. Szacuje się, że w latach 1944/45 zginęło tu ok. 3 tys. Niemców.

Uroczystości w Ogrodzie Pamięci Narodowej w Ropczycach

 • PDF

Więcej…Od roku 2011, pod Krzyżem Milenijnym w Ropczycach organizowane są przez Stowarzyszenie Regionalne oraz SOLIDARNOŚĆ, uroczyste Msze św w intencji ofiar zbrodni Katyńskiej i tragedii Smolejskiej. W tym roku, z powodu Świąt Wielkanocnych uroczystość ta odbyła się 22 kwietnia br. Pogoda niedopisała, w bardzo trudnych warunkach Msze św. koncelebrowało trzech księży pod przewodnictwem ks.dra Stanisława Mazura, proboszcza Ropczyckiej Fary. Stosowną oprawę Mszy św. zapewniła młodzież ropczyckiej dużyny ZHR. Po Mszy św. odczytano Apel Pamięci. Tą część uroczystości zakończyło  złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod Krzyżem, (w miejscu gdzie umieszczone zostały prochy Ziemi Katyńskiej oraz Smolejskiej). Kwiaty złożyli : Poseł Kazimierz Moskal, Radny Sejmiku Wojewódzkiego dr Jacek Magdoń, Starosta Witold Darłak,Przewodniczący Rady Powiatu Józef Rojek, Burmistrz Sędziszowa Bogusław Kmieć, Przewodniczący Oddziału "Solidarności" Andrzej Czochara, oraz delegacja PiS Koło Wielopole Skrz. Halina Poręba i Jan Bokota.  Wiązankę od Senatora Zdzisława Pupy złożył Stanisław Wójciak,

W załączeniu treść Apelu Pamięci:

Strona 1 z 5