Frysztak - Maraton Zumby 17.02.br. (Nasz Patronat Medialny)

Z przyjemnością informujemy, że kolejny "Maraton Zumby " we Frysztaku  odbył się zgodnie z planem w sobotę (17.01. br) przy rekordowej frekwencji i rekordowym zainteresowaniu. Oczywiście wielu mo...

Felietonik: na Piątek "AKCJA WSPÓŁCZUCIA"

Moja wiara w uczciwe głosowanie w naszej "Lutowej sondzie" w sprawie nazwy nowego ronda (100-lecia Niepodległości) mocno się zachwiała. A powodem tego jest informacja która dotarła do naszej Redakcji,...

Sędziszów- Weź udział w Biegu WEŹ UDZIAŁ W BIEGU "TROPEM WILCZYM"

Do 27 lutego br. mogą zgłaszać się wszyscy, którzy chcą wziąć udział w Biegu Tropem Wilczym. Kolejna VI edycja tego biegu odbędzie się 4 marca 2018 r. o godz. 12.00.

"ZAWSZE WIERNI III edycja" zmiana daty i miejsca

Starostwo Powiatowe  informuje o następujacych zmianach: ETAP POWIATOWY Turnieju ZAWSZE WIERNI odbędzie się dnia 2 marca 2018 r. (piątek) o godz. 10.00 w podziemiach Ratusza w Sędziszowie Młp. Fi...

Rzeszów- Konferencja ARiMR i Uniwersytetu Rzeszowskiego (29.01.br) (VIDEO)

"Małe gospodarstwa rolne- siłą rolnictwa" to hasło konferencji zorganizowanej wspólnie przez Uniwersytet Rzeszowski oraz Podkarpacki Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Byliśmy ...

 • Frysztak - Maraton Zumby 17.02.br. (Nasz Patronat Medialny)

  poniedziałek, 19 lutego 2018 13:39
 • Felietonik: na Piątek "AKCJA WSPÓŁCZUCIA"

  piątek, 16 lutego 2018 09:01
 • Sędziszów- Weź udział w Biegu WEŹ UDZIAŁ W BIEGU "TROPEM WILCZYM"

  czwartek, 15 lutego 2018 08:53
 • "ZAWSZE WIERNI III edycja" zmiana daty i miejsca

  środa, 14 lutego 2018 08:43
 • Rzeszów- Konferencja ARiMR i Uniwersytetu Rzeszowskiego (29.01.br) (VIDEO)

  wtorek, 13 lutego 2018 10:42
redaguj-z-nami-twojpowiat

Felietony

Felietonik na Piątek: „Przeciwnicy Niepodległości”

 • PDF

Ja wierzę, że to nie „trolle BB”, ale rzetelne dotychczasowe głosowanie (pierwszy tydzień miesiąca) w naszej lutowej sondzie, wykazuje, że mamy duży problem. Otóż średnio prawie 47 % głosujących jest przeciwko nadaniu nowemu rondu imienia „100 lecia Odzyskania Niepodległości”.

To musi niepokoić.!!.  Można rozumieć, że ciągle w naszym środowisku  jest znacząca grupa „beneficjentów komuny”, że poglądy się dziedziczy w rodzinach, że liczna jest grupa „klientów loklanej władzy PSL-SLD-PZPR”. Ale to musi niepokoić!!!. To są ludzie nie czujący związku z Niepodległością Ojczyzny. Na pewno wiele tłumaczyć można tym, że w naszym środowisku brakuje prasy „ patriotyczno-niepodległościowej”, lub poprostu "na poziomie". Nasza regionalna „Gazetka R” poza serwowanymi „opisami wypadków” , mentalnie wiernie służy „odchodzącej w niebyt” lewicy . Tłumaczyć to można na pewno tym, że nie robi tego bezinteresownie. Pieniądz ma swoją moc, a że tam płyną różnymi kanałami i z różnych stron?. Ale jednak musi niepokoić, bo przecież szybko pryska, jak się okazuje budowane na fałszu poczucie naszego bezpieczeństwa „narodowego”. I tutaj, w tej naszej malutkiej sondzie, okazuje się że prawie 50% głosujących przeszkadzałoby to, że nowe ładne rondo w Ropczycach nosiłoby nazwę ”100 lecia Niepodległości”. ????.
Od tych ogólnych uwag, przejdźmy do konkretów. W dniu 6.XI. 2017 r. „Solidarność- Ropczyce” oraz Stowarzyszenie Regionalne złożyło u Burmistrza Ropczyc formalny wniosek o nadanie nowemu rondu im. „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. W następnych miesiącach dołączono do tego listy ze 170 podpisami mieszkańców, pod „Apelem wzywającym burmistrza B. Bujaka”, do przedłożenia tego wniosku na Sesji Rady Miasta. I co ? i nic???. Jak rozumieć ten opór przed godnym uczczeniem „100 lecia Niepodległości” ???.
Pozdrawiam Stanisław Wójciak

Felieton: Sonda- Luty 2018: Pomagamy Burmistrzowi B. Bujakowi

 • PDF

Więcej…Jak to się mówi "narobiło się". Pytanie o "kliki partyjno-towarzyskie + nepotyzm w naszym środowisku" wywołało rekordowe  zainteresowanie. Głosowało: 3335, absolutny rekord w naszych comiesięcznych sondach. Wyniki: tu wyraźnie "rywalizują "o wielkość tego problemu" "Starostwo" oraz "MiG Ropczyce". Przez cały miesiąc wyniki głosowania oscylowały to wokół proporcji: 60% starostwo, 30% Ropczyce. To pokazuje, że szeroko zauważany jest ten problem naszych samorządów. Powrócimy do tej sprawy, spróbujemy doprecyzować pytania. Przecież to zasadnicza sprawa, szczególnie w kontekście tegorocznych wyborów samorządowych.
A w lutym troszeczkę odejdziemy od tej problematyki na rzecz prostszych dylematów. Otóż Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak kolejny miesiąc nie może się zdecydować na wprowadzenie na Sesję Rady Miasta wniosku: "Solidarnośći" i Stowarzyszenia Regionalnego, złożonnego 6.XI. 2017 r. o nadanie nowemu rondu nazwy "100-lecia Odzyskania Niepodległości". Problem polega na tym, że jego ugrupowanie polityczne PSL, złożyło wniosek o nadanie temu rondu imienia Ryszarda Christoffa. Przypominamy, R. Christoff ps. "Azot", tajny współpracownik UB, wyjątkowo aktywny, który donosił (za pieniądze) także "na własne środowisko PZPR", wieloletni członek egzekutyw PZPR w Ropczycach. Zwracają uwagę także jego donosy "na kościół" oraz to, że nawet pogrzeb miał "partyjny". Burmistrz ma problem, czy "wprowadzić na sesję" wniosek "Solidarności i Stowarzyszenia Regionalnego" !!!. Możemy pomóc Burmistrzowi B. Bujakowi poprzez wypowiedzenie się w naszej "lutowej sondzie". Pytamy w tym miesiącu: kto jest za tym żeby nowe rondo nosiło nazwę: "100 - lecia Odzyskania Niepodległośći" i kto za nazwą : "im. R. Christoffa ps. Azot". Zapraszamy do głosowania i z góry, także w imieniu Burmistrza B. Bujaka dziękujemy.

Ropczyce- Felieton Zimowy "korupcja w Starostwie"

 • PDF

Więcej…Zima jak dotychczas bardzo łagodna i to samo można powiedzieć o doniesieniach medialnych odnośnie korupcji w naszym starostwie. Jakieś małe sprawy i śmieszne kwoty. Niemniej sprawa musi niepokoić. Bo chociaż podawana kwota 50 tys. zł. dotyczy tylko niezachowania procedur formalnych przy wyłanianiu wykonawcy tego zlecenia (nasadzenia zieleni), a nie samego faktu jego wykonania. Problem głównie wynika ze związanym z tym udokumentowanym fałszowaniem dokumentacji tej procedury. A to jak wiadomo jest karalne!. To samo można powiedzieć o pozostałych zarzutach, jakieś małe kwoty (400 zł. diety?), czy też 13 podpisów pod odbiorem nagród w turnieju szachowym?. Niestety sprawy te dotyczą urzędniczki "wysokiego szczebla", gdzie liczy się nie tylko kwota, ale także zaufanie społeczne. Nie przesądzamy, trwa zima, sprawy w procedurze prokuratorsko-sądowej. Zaczekamy,(chyba do wiosny?), oby to nie była nitka prowadząca do ... ? Ale bez względu na ostateczne rozwiązanie, głeboki cień (CBA) rzucony został na tą kadencję naszego samorządu powiatowego. Sprawa ma szersze uwarunkowanie, ale o tym na wiosnę.

Nasz Felieton- Nasza odpowiedź

 • PDF

Więcej…  W ostatnin numerze gazety "Reporter"(nr. 38), zamieszczony został artykuł atakujacy wyniki naszej sondy, dotyczącej oceny oferty wakacyjnej placówek "kultury" w Ropczycach. Czujemy się w obowiązku odpowiedzieć na te zarzuty, korzystając z prawa prasowego. W dniu 10 października (br), przesłaliśmy na adres e-mailowy redaktora Wojciecha Naji poniższy materiał, stanowiący tą odpowiedź. Mamy nadzieję ,że zostanie on zamieszczony (zgodnie z parawem prasowym), i wyjaśni Paniom ich wątpliwości.
Stanisław Wójciak

Do refleksji ???

Co to za tytuł,  (co to za polszczyzna?), ważne gdy się weźmie pod uwagę, że  w podpisie widnieje dyrektorka Centrum Kultury oraz dyrektorka  Biblioteki. Niestety w dalszej treści także kiepściutko.  Problem  wynika z nieumiejętności pogodzenia się w wynikami sondy na „Portalu TP”, dotyczącymi pośrednio pracy tych placówek w okresie wakacyjnym.  Jak wiadomo termometr też można zbić, jeżeli niepokoją jego wskazania. Tego rodzaju sondy internetowe  funkcjonują w oparciu o „moduły”, które eliminują możliwości „fałszowania”, dopuszczając głosowanie tylko raz z danego komputera. Tego Panie nie wiedzą, a mogłyby się np. potrudzić i osobiście sprawdzić. Komputer zapewniam publicznie,  Sz. Panie nie gryzie i nie pozwoli drugi raz zagłosować.Panie  Dyrektorki uznały za stosowne popisać się innymi umiejętnościami, a to z zakresu matematyki, dokładnego liczenia procentów.  Nie ma sensu odnosić się do wydumanej  metodologii tegoż wyliczenia. Bo zupełnie nie w tym problem. Tego rodzaju internetowe sondy są próbami badania opinii „grona odbiorców,” w zakresie  danej sprawy czy problemu. Odnoszenie tego do statystycznej liczby mieszkańców wygląda lekko niepoważnie.

Nasza Sonda: ocena szpitali w regionie

 • PDF

Więcej…Przychylając sie do zgłaszanych sugestii, a jednocześnie doceniając zainteresowanie naszymi sondami będziemy  króciutko omawiać ich wyniki w naszych felietonach. W lipcu pytaliśmy o szpitale, proponując ocenę skali: dobrze, średnio, źle. Na tak postawione pytanie szpital w Sędziszowie "źle" oceniło 47 %, a "dobrze"  10% . Pozostałe trzy szpitale w regionie otrzymało : Dębica i Kolbuszowa ocenę "dobrze" 13%, Strzyżów "db" 10 %. To tylko internetowa sonda, ale jej wyniki mogą sugerować że mamy tu problem. Wszystkie  wyniki można znaleźć na zakładce Sonda. W sierpniowej sondzie chcemy zapytać o Waszą ocenę oferty wakacyjnej miast naszego regionu. Zapraszamy do udziału w tej możliwości wyrażenia swojej oceny tego co na wakcje przygotowali włodarze miast.

Felieton przedwakacyjny

 • PDF

Więcej…W atmosferze szybko zbliżajacego się lata kilka zdań o sprawach publicznych.Generalnie mamy w sferze społecznej dwukrotną ciszę. Po pierwsze, wiadomo w tym czasie myśli się już głównie o planach wakacyjnych. Po drugie wybory samorządowe następnej jesienią, więc na dziś głownie "samorządowcy" planują działania w tej perspektywie. Nad "ropczyckim powiatem" ciążą niewątpliwie działania CBA i prokuratury. Wiele wskazuje, że apogeum tych "spraw" przypadnie właśnie na kampanie wyborczą (2018 r). Jak to wpłynie na wyniki wyborów czas pokaże. Dobrze byłoby żeby ta sytuacja nie wpływałą na aktywność"starostwa" w dwóch ważnych dziedzinach władania starostwa, to jest służbę zdrowia i "drogi". Pierwsze ważne pytanie, czy uda się zachować szpital powiatowy,oraz go zmodernizować. Dotychczasowe działania, kłopoty z wyborem koncepcji rozbudowy oraz tempo adaptacji dawnej restauracji na potrzeby przychodni budzą niepokój. W drugim temacie, to jest "dróg", podstawowym problemem jest połączenie Ropczyc z autostradą. Poza niezbyt szcześliwym "łącznnikem w Borku", wykształca się koncepcja zjazdu w Ostrowie. Z jednej strony mamy oczywistość tego rozwiązania, i na szczęście brak przeszkód formalnych. Z drugiej strony delikatność, wynikająca z tego że "inwestycja w Borku" jest już częściowo zrealizowana (w postaci węzła zjazdowego) i dobrze byłoby żeby conajmniej pierwszy etap tego łącznika został zrealizowany. Niemniej jednak trudno pozwolić sobie na luksus nic nie robienia w tym zakresie, bo czas i w tym przypadku ucieka. Należałoby prowadzić tą sprawę w ten sposób, żeby nie kolidowała ona z tymi związanymi z "Borkiem", a przygotowywała budowę "zjazdu w Ostrowie. Co można zrobić, napewno wiele. Możemy oczekiwać na pomysłowośc"władz"w tym zakresie, nie tylko powiatu ale także pozostałych zainteresowanych gmin. Bo napewno one także staną się przedmiotem oceny w najbliższej kampanii wyborczej.

SW

Felieton Rocznicowy

 • PDF

 Więcej…*35 lecie wprowadzenia Stanu Wojennego * 1050 Rocznica Chrztu Polski. Wystawa IPN z lokalu „Solidarności” Ropczyce

To tylko z pozoru te dwie rocznice pozostają w dalekim związku. Należałoby prosto stwierdzić że pozostają w bezpośrednim związku, że wprowadzenie stanu wojennego w określonej mierze , stało się możliwe dzięki procesom zapoczątkowanym w okresie obchodów 1000 lecia Państwa Polskiego. Podjęto wówczas skuteczną próbe podziału Polaków, ich skonfliktowania. Zrozumienie tego wymaga przypomnienia podstawowych faktów historycznych. Temu służy wystawa IPN Rzeszów, eksponowana w lokalu SOLIDARNOSCI Ropczyce.

Strona 1 z 3